Neden .biz uzantılı alan adları tercih edilmiyor?

SORU: .biz uzantılı bir alan adım var. Ancak kelime bazında önemli bir kelime olmasına rağmen, üstelik çok fazla da alternatifi olmamasına rağmen arama motorları neden yeterince ilgi göstermiyor, neden domainin içinde geçen kelimeye rağmen sıralamada aşağıda çıkıyor?

CEVAP : .biz uzantılı alan adları business yani iş için yaratılmış TLD.’lerdir. Ancak .com yani commercial (yani ticari) uzantılı alan adları sıralamada her zaman birinci öncelikli olduğundan arama motorları da kişiler de en önce bir alan adının .com uzantılı olanını tercih eder ve ilk onu arar.

Üstelik .biz domainleri daha çok küçük iş erbapları için tercih edilmektedir. Yani .com domainler genel ve global siteler daha doğrusu ticari işler için tercih edilirken, .biz uzantılı olanlar daha çok daha küçük işletmelerce seçilmektedir. Tabi burada alan adının tüm uzantıları boşken kimsenin gidip de .com yerine, .biz alacağını düşünemiyorum bile. Uzantısı .biz olanı seçmek ancak şu ihtimalde yapılmaktadır; tüm TLD’ler (top level domains) doludur, geriye .biz kalmışsa alınmaktadır.

.biz ‘in alınabileceği tek istisna, diğer tüm domainler dolmuştur ve en önemlisi diğerleri parka çekilmiştir. İşte o zaman arama motorlarına ilk ben geldim demek adına alınabilir. Yani örnek olarak yayimla -com-net-org-info alınmış ama sedoda parktadır, içerik yoktur, işte o zaman yayimla.biz’i alabilirsiniz.

İçerik denince bu hususta bir psikolojik husus daha var; .com, .net, .org, .info kullandığınız zaman içeriğinde bilgi beklemek doğaldır. Diğer bir deyişle bunlara giren kişiler veya arama motorları insanlık için bilgi parametresinin varlığına inanırlar. Çünkü direkt olarak ticari olarak işaretlemezler. Ama uzantısı .biz olan alanadı sadece iş ve ticareti çağrıştırır. Bu nedenle ne arama motoru ne de insanlar öncekikli olarak pek tercih etmezler.

Hangisini seçmek gerek diye soruyorsanız, alanadı seçiminde öncelik hangisinin diye merak ediyorsanız Domain nasıl seçilmeli? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

This entry was posted in Alan Adları Bilgi and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.