Domain nasıl seçilmeli?

Alan adı almak da bir sanattır. Domain tercihi titizlikle yapılması gereken bir seçim olup, özellikle arama sonuçlarında ilk ve hatta üst sıralara çıkabilmek için mümkün olduğunca tanıtmak istediğiniz şeye dair kelimeleri içermesi gerekmektedir.

Örneğin: Alan adları satışı işi yapmak istiyorsanız, alanaditescil.com, alanadlaritescili.net, domainsatis.org, domainkayit.info gibi domainler seçmek ileride arama motoru sonuçlarına önemli etki edecektir.

Bunun gibi alınacak domainin uzantısı da önemlidir. Öncelikle TLD (yani top level domains olan .com, .net, .org, .info, .biz, .us)  uzantılı alan adlarını seçmek gerekir. Hatta kim ne derse desin .com uzantısı olan bir site, net org info biz vs. gibi domainlere üstündür diyebiliriz. Onun için öncelikle .com uzantılı olanları seçmekte büyük yarar var. Şayet bulamıyorsanız 2.ci tercihiniz muhakkak .net olmalı. Bu sıralamaya muhakkak dikkat ediniz.

Yapacağınız sitenin ana fikrini ve temasını oluşturan alan adının ham haliyle olmasına da gerek yok. Farzedin ki konunuz, bebek isimleri olsun ve tüm uzantılar da daha önce tescil edilmiş olsun. Örnek olarak şu alternatifleri deneyebilirsiniz; guzelbebekisimleri.com, guncelbebekisimleri.net, yenibebekisimleri.org, bebekisimlerisitesi.info, bebekisimleriarama.biz… gibi…

Domain karekter uzunluğu ise bir diğer önemli husus. Tecrübelerimiz ne kadar kısa ve anlamlı olursa o kadar iyi. Ama sitenizi tanımlamayacaksa korkulacak bir durum yok. Ama mümkün olduğunca kısa tutmanızı tavsiye ederiz. Uzun uzun cümlelerden kurulu sitelere nedense arama motorlarının pek sıcak bakmadığı bir gerçek…

Not: Bu bilgileri tecrübelerimiz ve konu hakkındaki iki sitedeki ingilizce makalelerden derledik.

Kaynaklar: http://www.dtip.net ve http://www.domainsbuyerguide.com/ siteleri olup, dilenirse google translate ile bu makaleleri Türkçe’ye çevirerek okuyabilirsiniz. Biz de fırsat buldukça hem kendi makalelerimizi hem de konu hakkındaki önemli sitelerdeki bilgileri tercüme ederek konu hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

This entry was posted in Alan Adları Bilgi and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.